петък, 5 декември 2014 г.

Шаранче Никулденка...

Утре е Никулден и е време да  използвам фантазията си за поредната рецепта в чест на синчето.Естествено че ще е с шаран....само дето рибата е много голяма и се чудя какво ли да я правя ...Докато мислех,се сетих ,че имам в фхладилника гъби и ето новото ми творение....
Продукти
1 шаран около  
2  глави лук 
100 г орехи                                                                                                                                           
300 г гъби                                                                                                                                                   
5-6 картофа 
3 домата от консерва, девeсил, черен пипер, може  по ваше желание лимон 
100 мл олио
Начин на приготвяне: Измиваме шарана и му махаме хрилете. Осоляваме го отвътре. Нарязваме лука и гъбите на ситно и ги запържваме в половината олио. Добавяме едро смлените орехи и подправките.Пълним шарана, зашиваме го, за да не изтече плънката, и го слагаме в намаслена тава.
Настъргваме  картофите на едро и поръсваме със сол и черен пипер. Поръсваме  около шарана. Доматите накъсваме на едро и ги слагаме върху шарана и тук-там върху картофите. Сипваме 1 к.ч. вода и 50 мл олио и печем на 170 градуса за 1 1/2 ч.

събота, 10 май 2014 г.

Скмуриени истории....

Дъжд ръми и времето едно такова,че се чудиш какво по леко за душата да сложиш на масата....Може би скумрия в дъждовен вариант
4 скумрии - не много големи
2 с.л олио
2 с.л соев Сос
1 лимон-сок
малко пресен кориандър или друга предпочитана подправка.
Фурната загряваме до 180-200 градуса.
Върху почистената, измита и подсушена риба, правим няколко резки от двете страни.
Смесваме олиото, соевият сос, лимоновият сок и намазваме добре в направените процепи.
Отрязваме парчета фолио, поставяме рибата в тях, поливаме с още малко от дресинга и поръсваме със зелена подправка.
Опаковаме рибата добре във фолиото и печем около 20-30 минути в загрятата фурна.
Сервираме с картофки соте, салата от червено цвекло и сос по избор


Вариант № 2....за по интересно и красиво:
1 голяма скумрия
1/2 глава лук, на полумесеци
1/ 2 лимон, на полумесеци
1/2 домат, на полумесеци
сол
черен пипер
олио
Приготвяне:
Почистете и измийте рибата.
Посолете и поръсете черен пипер.
Направете разрези от едната страна, все едно ще я режете на филийки, но не прорязвайте до край.
В тези получени процепи подредете филийки / полумесеци/ от лимона, домата и лука.Ако искате може да добавите и зелен лук.
Поставете я във фолио и я увийте добре. Сложете опакованата риба в суха тава, да не ви изцапа фурната ако случайно пробие фолиото:).
Изпечете я в предварително загрята фурна на 190 градуса за 40 минути. Отворете фолиото, полейте с олио, около 2 с.л. и я запечете така на отворено фолио за около 15 минути.

петък, 9 май 2014 г.

Агнешка вкусотийка със смолянски картофки.

Необходими продукти:
  • 1,2-2 кг агнешка плешка или бутче
  • 5-6 средни картофа
  • връзка пресен джоджен
  • 2-3 моркова
  • сол, черен и червен пипер
  • 5 скилидки чесън
  • домакинско фолио
Начин на приготвяне:
1. Натъркайте агнешкото месо със сол, черен и червен пипер. Нека престои 15-20 мин. с подправките. Сложете на дъното на тава хартия за печене. Това ще ви спести много търкане на съда в последствие.
2. Добавете в него месото а около агнешкото наредете нарязаните на едро картофи и моркови. Добавете и скилидките чесън – не ги белете. Нарежете 5-6 стръка от пресния джоджен и го разпръснете около месото.
3. Сипете половин чаша вода и опаковайте тавата с алуминиево фолио.
4. Печете в предварително загратя фурна на 180 градуса за 3 часа. Ако кръвното ви позволява, хапнете си го топло с чаша (или повече) хубаво червено вино.

четвъртък, 6 март 2014 г.

Запечени палачинкови фунийки....

Необходими продукти

За палачинките:
  • 2 яйца
  • 1 чаена чаша прясно мляко
  • 1 чаена чаша брашно
  • сол
За плънката:
  • 1 яйце
  • 500 грама спанак
  • 250 грама сирене
  • сол, черен пипер
Задушаваме измития спанак с малко вода за около 5-10 минути, добавяме сол, отцеждаме го и накълцваме на ситно. След това прибавяме натрошеното сирене, яйцето, черен пипер и разбъркваме добре. С получената смес се намазва всяка вече изпържена палачинка. Навиват се на фунийка и се поставят в намаслена тавичка,като се подреждат....
Подредените вече палачинки се поръсват с настърган кашкавал и се запичат във фурната за около 30 минути на 180 градуса.

Зеленийка....зеленийка...

Трудничко е да си постоянно заета жена,но и добра домакиня....под това разбирай в мъжкият свят-готвачка.Понякога забързана за работа успявам да вметна някои вкусотийки,които все още нямат имена-но пък домочадието ги обожава....Идва вече сезонът на спанака,марулята...и още един ред зеленийки...затова запретнах ръкави и реших да Ви вметна набързо някои дреболийки,чието приготвяне надвечер оставя един незабравим вкусов свят.
На първо място в моят кулинарен свят е винаги палачинката,после идва редът на баницата ....и накрая естествено на  всичко,което зная и мога да комбинирам.

1.Палачинки от спанак:
В купата на пасатор се слагат спанака и водата, пасират се заедно до еднородна смес. Може да сложите малко магданоз,ако имате лапад,зелен лук.... използвайте каквото намерите за добре.
След това се добавя зехтинът, брашното, подправките, които ползвате.
По принцип, когато правя палачинки слагам следното: брашно, малко бакпулвер, вода и мазнина/стопено масло/.Рецептата позволява безброй много интерпретации, единственото, което трябва да съобразите е гъстотата на тестото. Аз предпочитам да е малко по-рядко от боза, за да мога да го изсипвам лесно в тигана и да са по-тънки палачинките.
Може да се сложат всякакви  смлени ядки, подправки....всичко ,за което се сетите и резултата е страхотна зелена палачинка....която хапваш с малко сиренце...

2.Пролетна баница със спанак и сирене....лапад,лобода....
  • кори - 1 пакет ръчно точени
  • спанак - 500 г или лапад, лобода
  • лук - 1 връзка пресен
  • чесън - 1/2 връзка пресен
  • магданоз - 1 връзка пресен
  • копър - 1 връзка пресен
  • джоджен - 1 връзка
  • сирене - 250 г краве
  • яйца - 2 броя
  • масло - 125 г стопено
  • кисело мляко - 2 с.л.
  • брашно - 1 с.л.
  • сода - 1/2 ч.л. за хляб
  • сол - 2 щипки
  • за намазване
  • яйца - 1 брой
  • сметана - 1 с.л.
  • масло - за заливане
  •  В малко масло задушете предварително почистените и накълцани лук, чесън, спанак, магданоз, копър и джоджен. После оставете тази  смес да поизстине и към нея разбъркайте разтворената в киселото мляко сода, предварително разбитите яйца, натрошеното сирене, част от разтопеното масло, две щипки сол.Смесете хубаво.
    Всяка ръчно точена кора се разделя на две части и всяка част се маже обилно разтопено масло. Набръчква се в подмазнена тава и върху нея се разпределя плънка от горната смес,като отгоре се слага друга кора, маже се с масло и така докрай. Може и да завиете плънката в корите и получените рула да редите в тавата. Наредената баница залейте със смес от 1 разбито яйце с малко масло и квасена сметана.Ако нямате сметана-не е проблем.
    Сложете пролетната баница със спанак и лук да се изпече в предварително загряна на 180 градуса фурна.Когато изпечете,извадете,напръскайте с вода и покрийте с кърпа.
  • Да Ви е вкусно.

четвъртък, 2 януари 2014 г.

Царевични вкусотийки...

За царевицата...и още нещо:
В царевицата има нещо царствено. Може би защото от нея се ронят златни зърна или защото тя увенчава изобилието от природни дарове на есен. Не случайно я наричат царица на полето. Така е било от прастари времена в Индия, Мексико, Перу. След великите географски открития царевицата била пренесена в Испания, откъдето се разпространила в Европа и Арабския полуостров. Днес тя се отглежда по целия свят. Наложила се е като растение, от което се използва почти всичко. На първо място се консумира царевичното зърно под формата на млада млечна царевица. Приема се в печен или варен вид. Също се употребява и във восъчна зрялост - като варено зърно или като брашно. И още - царевицата е ценен фураж за добитъка. Тя е суровина, необходима на хранително-вкусовата промишленост. От растението се произвеждат редица продукти: нишесте, скорбяла, глюкоза, декстроза, спирт. Тази многостранна употреба е причина в света да се създават все повече генно модифицирани сортове царевица. В България и в страните на Евросъюза строго се контролира продажбата на всякакви плодове на генното инженерство. Така че засега не сме изправени пред угрозата от безразборна консумацията на генно модифицирана царевица. У нас са разпространени хибридни сортове жълта царевица, които са от групата на естествените храни. Те имат изключително полезен биохимичен състав. В зърното се съдържат мазнини и въглехидрати в голямо количество. По хранителна стойност специалистите нутрициолози нареждат царевицата на първо място сред всички зърнени житни растения. Тя обаче е бедна на белтъчини
А намиращите се в нея аминокиселини са по-непълноценни от тези на пшеницата. Например в царевичния белтък има малко триптофан, аминокиселина, изключително необходима за човека. В отделните сортове, които се отличават с определени нюанси на жълтия цвят, е открито различно количество от багрилото каротин. От него в човешкия организъм се образува витамин А, необходим за растежа на организма, за кожата, очите, зъбите и косата. Зърната съдържат още витамини от група В - В1, В2, В 6. Витамин В1 помага за правилното функциониране на нервната система и за обмяната на въглехидратите, В2 е нужен за здравината на кожата и преработването в организма на основните градивни вещества, а В6 изпълнява съществена роля при обмяната на белтъчините и за работата на нервната система. Царевичните зърна са богати още на витамин Д, който е важен за здравината на костната система и зъбите. От зърното е изолиран и витамин К, необходим за кръвосъсирването. С голямо значение е и богатото съдържание на витамин Е, за който днес се знае, че е силен антиоксиданти забавя процесите на стареене. В царевичното зърно се съдържат още соли на калия, фосфора, магнезия, натрия, калция, както и микроелементите: мед, цинк, кобалт. Независимо че са в малки количества те участват в процесите на обмяна на веществата и също са нужни на организма.
От зародишите на царевичните зърна се получава царевично масло. То съдържа значителни количества полиненаситени мастни киселини, които се отличават с висока хранителна стойност. В него се съдържа голямо количество витамин Е. Редица изследвания сочат, че царевичното масло намалява лошия холестерол в кръвта и изпълнява съществена роля в профилактиката на атеросклерозата и хипертонията, също - на чернодробните, жлъчните и на някои обменни заболявания. Днес лекарите препоръчват редовно да се употребява рафинирано царевично масло, особено от хората със сърдечно-съдови проблеми. Лечебната му доза е 50-70 г за денонощие. То е подходящо за консумация, когато има златист цвят и приятна миризма. При престояване, особено на топло и влажно място, маслото се разваля. В него се извършват окислителни процеси, които влошават вкуса му. Ето защо трябва да се пази на тъмно в затворена бутилка, като продължителността на неговото съхранение зависи от околната температура. При температура от 0 до 4 градуса се запазва за 6 месеца. При 18 градуса - само за един месец. Трябва да се има пред вид и факта, че окислението и развалянето на царевичното масло се ускорява в медни, железни, алуминиеви и никелирани съдове, както и под влияние на вещества, които увеличават повърхността му (например при запържване с брашно).
Царевичното масло се използва и в козметиката. То възстановява блясъка на косата,
премахва пърхота. За тази цел леко затоплено царевично масло се втрива в корените на косата. След това се взема хавлиена кърпа, която се потапя в гореща вода. Изцежда се и докато още е топла, се обвива около окосмената част на главата. Когато кърпата поизстине, отново се потапя в гореща вода и отново се обвива главата. Процедурата се повтаря 7 пъти. Накрая косата се измива. От царевичните зърна се получава царевично брашно, което се употребява в хлебопроизводството и сладкарството. От такова брашно се прави качамак. В миналото той се е консумирал често от българите, а напоследък е по-скоро деликатес. В Смолянско се прави качамак със сирене, известен като родопска баница.
Моите рецепти за хляб: 
Рецепта за царевичен хляб:
115 гр.царевично брашно
1 ч.л. сол
2 с.л. зехтин,.
250 мл.вода
1 пак. суха мая 7 гр.
1 к.л. захар
брашно до меко тесто-да не лепне много Всичко се смесва,разбърква се хубаво ,тестото се намазнява от всички страни,слага се в купа завива се с кърпа и се оставя да втаса на топло 40 мин.,за предпочитане във фурна ,завито с кърпа . С ръце оформете втасалото тесто на правоъгълник,леко го намазнявате и завивате като руло и оставяте ръба отдолу.Поставете го в тава с пекарска хартия,поръсена с двата вида брашно.
като го завивате го и оставяте да втаса отново за един час.
Загрейте фурната на 180 градуса и направете разрез по средата,по дължина на хлебчето.
Сложете тавичка с топла вода,на дъното на фурната,а малко над нея почти на най-горна решетка,поставете тавичката с хлебчето.Печете около 40 минути.
Охлаждате на решетка.Получавате нещо невероятно пухкаво и вкусно. 
Ароматен царевичен хляб: 
Продукти: брашно - 1 1/4 ч. ч.
бакпулвер - 2 ч. л.
сол - 1 ч. л.
брашно - царевично 3/4 ч. ч.
кашкавал - 1/2 ч. ч
магданоз - 3 с. л.,копър 2 с.л.
яйца - 2 бр.
прясно мляко - 1 ч. ч.
зехтин - 1/3 ч. ч 

лук пресен
Загрейте фурната на 180 градуса,намазвате формата за печене с масло,пресявате брашното,бакпулвера и солта,прибавяте към царевичното брашно ,малко от кашкавала и подправките нарязани на ситно,яйцата,млякото и зехтина като разбърквате всичко добре.Изсипвате във формата за печене и печете около 45 минути.Пробвате с клечка за зъби....докато остане суха.Да Ви е сладко!